13.03.2024 Życzliwość

W tym miesiącu na Dzień Dobrego Słowa wybrałam słowo „życzliwość”, które wiąże się z dobrem, serdecznością i szacunkiem do innych. Nawet samo jego brzmienie skłania do zachwytu nad polskim językiem. Gdybym miała porównać słowo „życzliwość” do jakiejś rzeczy to byłby to piękny przedmiot użytkowy, o niezawodnym działaniu, ze szlachetnego materiału.

Właściwie to cała nasza mowa jest jak zestaw narzędzi, którymi posługujemy się każdego dnia by kreować rzeczywistość. Dobre myśli i dobre słowa sprawiają, że również życie staje się lepsze. Nawet jeśli uważamy, że dzieje się to tylko w niewielkim zakątku wszechświata, za który odpowiadamy, to nie zapominajmy, że dzielimy go z innymi i mamy na siebie nawzajem wpływ większy niż może się to wydawać.

 „Życzliwość” – ono jest właśnie o tym, że człowiek dobrze życzy innym, że daje temu wyraz w słowach, czynach albo tylko w uśmiechu. I stoi za tym prawdziwa moc. Każdy zapewne ma takie doświadczenia, że choć na pozór nic się nie zmienia to czyjaś życzliwa postawa sprawie, że nagle w jakiś niezwykły sposób chropowatość spraw się wygładza, ciężary stają się lżejsze, chłód mniej dotkliwy i w ogóle jakby przybywa energii.

Każdy wie czym jest życzliwość i nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień, definicji czy zasad stosowania. To się po prostu czuje. Moim zdaniem ta oczywistość świadczy o jakiejś niezwykle ważnej roli życzliwości dla nas wszystkich, dla ludzkiego życia. Mówi się, że przetrwają najsilniejsi, przypisując to zdanie Darwinowi, ale on ujął to inaczej – przetrwają najlepiej przystosowani, a w tym nie chodzi o siłę, tylko o umiejętność współpracy, bowiem jesteśmy do siebie zależni. W słowie „życzliwość” jest „życie”. Nie dziwi więc, że rozpoznajemy ją bez żadnych wątpliwości, na jakimś pierwotnym poziomie, bo to coś ważnego w życiu. Bądźmy dla siebie życzliwi😊




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

13.12. 20203 Uznanie

13.02.2024 Zasoby

13.04.2024 Kwiaty